Strona główna Darmowe porady SEO Co to jest techniczne SEO i z czego się składa?

Co to jest techniczne SEO i z czego się składa?

Autor InClick

SEO czyli Search Engine Optimization to nic innego jak proces optymalizacji mający na celu poprawienie pozycji określonej strony internetowej w wynikach wyszukiwania Google. Proces ten jest złożony i składa się z bardzo wielu różnych elementów. Do ich grona z pewnością należy zaliczyć kwestie techniczne. Zadbanie o tak zwane techniczne SEO jest warunkiem podstawowym dla stron, których właściciele marzą o osiągnięciu wysokiej pozycji.

Poniżej można znaleźć więcej informacji na temat technicznego SEO. Zasadniczo termin ten określa zbiór działań mających na celu poprawienie techniczne jakości strony internetowej. Działania wykonywane przez programistów i twórców stron internetowych powinny zawsze skupiać się na SEO. Innymi słowy sam proces tworzenia witryny ma bardzo duży wpływ na jej późniejszą pozycję w Google. Należy więc zadbać o wszystkie istotne kwestie techniczne.

Elementy składowe technicznego SEO

Trudno jest określić wszystkie elementy, z których składa się techniczne SEO. Proces ten jest bardzo złożony i obejmuje wiele działań oraz aspektów, na które należy zwracać uwagę. Generalnie, aby użytkownik był w stanie znaleźć w wyszukiwarce stronę internetową, potrzebne jest zwrócenie uwagi na poprawną optymalizację i działania z zakresu pozycjonowania. Istotne są słowa kluczowe, odnośniki z zewnętrznych stron itp. Nie należy jednak zapominać o odpowiedniej jakości i stanie technicznym witryny. Poniżej przedstawione są przykłady najważniejszych elementów, z których składa się techniczne SEO. Warto się z nimi zapoznać i o nie zadbać.

Meta znaczniki – istotne elementy technicznego SEO

Głównym zadaniem znaczników meta title oraz meta description jest nadanie nazwy stronie i konkretnym podstronom, a także dodanie opisów, które są wyświetlane w wyszukiwarce Google. Meta title to nic innego jak tytuł strony internetowej, który powinien mieć długość od 55 do 70 znaków. Meta description to z kolei opis strony z podstawowymi informacjami na temat strony głównej lub konkretnych podstron. Opis taki nie powinien być długi. Wystarczy, że będzie obejmował 155-170 znaków. Odpowiednie przygotowanie takich odpisów może w znacznym stopniu zwiększyć oglądalność strony, ponieważ użytkownicy wyszukiwarki będą chętniej klikać w link pod wpływem dobrze napisanego opisu.

Czas w jakim ładuje się strona internetowa

Bardzo istotnym elementem technicznym wpływającym na pozycję strony internetowej np. sklepu w wyszukiwarce Google jest prędkość ładowania się strony internetowej. Jeśli witryna wczytuje się szybko i użytkownicy nie muszą długo czekać na jej wyświetlenie to w znacznym stopniu zmniejsza się ryzyko, że po prostu ją wyłączą. Długo ładujące się strony powodują zdenerwowanie oraz zniecierpliwienie. Oprócz tego szybkie ładowanie się witryny jest ważne nie tylko dla samych użytkowników, ale również dla robotów wyszukiwarki Google.

Wpływ nagłówków na techniczne SEO

Treść strony internetowej ma również istotny wpływ na jej pozycję w wyszukiwarkach. Bardzo istotnymi elementami tej treści są nagłówki. Sama treść powinna być unikalna, posiadać wysoką jakość, ale nie bez znaczenia jest też jej rozmieszczenie na stronie. Głównym zadaniem nagłówków jest odpowiednie uporządkowanie treści oraz ustalenie jej hierarchii na stronie. Dzięki nagłówkom, użytkownicy mogą szybko i łatwo przeglądać stronę w poszukiwaniu interesujących ich informacji, odpowiedzi na ważne pytania, itp. Odpowiedni układ nagłówków jest też bardzo ważny dla robotów Google, które wysoko oceniają nie tylko wartościową i popularną, ale również dobrze uporządkowaną treść.

Jeśli chodzi o nagłówki H1 to na każdej stronie powinien znajdować się tylko jeden taki element. Zwykle pełni on rolę tytułu danego artykułu. Jeśli chodzi o pozostałe nagłówki H2, H3, itd. to może być ich więcej, jednak należy pamiętać o tym, aby tworzyły odpowiednią strukturę tekstu, tak aby był czytelny dla użytkowników i robotów.

Przystosowanie strony internetowej do urządzeń mobilnych

W dzisiejszych czasach wielu ludzi korzysta z tabletów, telefonów z dostępem do Internetu oraz innych urządzeń mobilnych. Nic więc dziwnego, że dzisiaj strona przystosowana do urządzeń mobilnych jest wręcz obowiązkiem każdego, komu zależy na zdobyciu wysokiej pozycji w Google. Wiele osób woli poszukiwać informacji, robić zakupy i przeglądać Internet w swoich telefonach. Od marca 2018 roku firma Google wprowadziła Mobile First Index, w ramach którego wersja mobilna strony odgrywa istotną rolę przy ustalaniu rankingu w wynikach wyszukiwania. Brak wersji mobilnej strony lub strona mobilna z błędami, długo wczytuje się lub trudna do odczytania drastycznie pogorszy pozycję witryny w wyszukiwarce.

Techniczne aspekty treści

Tworząc treść, warto zadbać nie tylko o ciekawe nagłówki, ale również o wartościową zawartość, która przyda się do czegoś użytkownikom. Przede wszystkim należy wiedzieć do jakiej grupy docelowej kierowany jest dany artykuł. Nie może to być treść skopiowana z innych stron, ponieważ Google surowo karze plagiatorów. Co prawda można się inspirować innymi artykułami, jednak sama treść musi być unikalna. Oprócz tego w tekstach należy stosować odpowiednie frazy kluczowe, które zwiększają szansę znalezienia danej witryny w wyszukiwarce.

Pliki robots.txt oraz sitemap.xml i linkowanie wewnętrzne

Jeśli chodzi o plik robots.txt to jest on odpowiedzialny za kierowanie ruchem robotów Google. Umieszczane są w nim instrukcje dla wszystkich robotów odwiedzających daną witrynę. Informuje on o adresach, które są dla nich dostępne oraz niedostępne. Korzystając z tego pliku można więc wykluczyć indeksowanie niektórych podstron.

Sitemap.xml to plik będący mapą strony internetowej. Jest to lista adresów URL danej witryny w aktualnej wersji. Plik ten jest bardzo ważny, ponieważ informuje Google o strukturze strony i jej porządku.

Bardzo ważne pod względem technicznym jest linkowanie wewnętrzne czyli umieszczanie odnośników do innych podstron. Jest to ważne nie tylko dla robotów, ale również dla użytkowników, którym łatwiej jest poruszać się po serwisie i z niego korzystać.

Podsumowanie

Jak widać techniczne SEO obejmuje bardzo wiele różnych, ważnych elementów. Właściwe przygotowanie strony pod kątem technicznym pozwala nie tylko na poprawienie pozycji strony w wyszukiwarce, ale również wpływa korzystnie na doświadczenia użytkowników, którzy chętnie z niej korzystają oraz polecają ją innym osobom.

1. Czym jest SEO?

Skrót ten rozwija się następująco: Search Engine Optimization. Jest to szereg działań, które mają na celu poprawienie pozycji strony internetowej w wyszukiwarkach.

2. Jakie są elementy SEO?

SEO składa się z wielu elementów. Można wymienić chociażby optymalizację treści pod konkretne słowa kluczowe, stosowanie linkowania wewnętrznego i zewnętrznego czy optymalizację tempa ładowania się witryny.

3. Czym są meta znaczniki?

Meta title to tytuł strony internetowej, który powinien mieć od 55 do 75 znaków. Z kolei meta description to jej opis wraz z podstawowymi informacjami o witrynie.

4. Jak tworzyć treść przyjazną SEO?

Aby kreować teksty, które będą dobrze się pozycjonować, należy zwrócić uwagę nie tylko na odpowiednie zagnieżdżanie fraz kluczowych, ale przede wszystkim na ich jakość oraz wartość merytoryczną. Warto zastosować odpowiednie nagłówki oraz przejrzysty układ tekstu.

2 komentarze

Marcin 27 maja 2020 - 11:05

Warto byłoby wspomnieć również o renderowaniu treści przez Google i upewnieniu się w jaki sposób robot widzi naszą stronę internetową. Na stronach pojawia się coraz więcej Javascriptów, a niestety nie zawsze są one dodawane do renderowania.

Odpowiedz
InClick 27 maja 2020 - 11:30

W Polsce Javascript nie jest popularny ze względu na wymóg potężnej gotówki jaka jest potrzebna do wykonania takiej strony. Na zachodzie jest to normalne, że strony wykonuje się na Javascriptach. W Polsce długo długo nie.

Odpowiedz

Skomentuj

Inne ciekawe tematy

606 628 628