Strona główna Content Darmowe zdjęcia i grafiki – gdzie ich szukać?

Darmowe zdjęcia i grafiki – gdzie ich szukać?

Autor InClick

Firmy, które prowadzą własną stronę internetową, bardzo często podejmują decyzję o założeniu bloga, gdzie na bieżąco publikowane są ciekawe i wartościowe treści. Jak się okazuje, nie tylko sam tekst wpływa na jakość wpisu, ale także i dodane fotografie oraz grafika, które dbają a aspekt wizualny wpisu. W Internecie dostępnych jest wiele serwisów, specjalizujących się w udostępnianiu użytkownikom zdjęć oraz grafiki. Niestety nie wszystkie oferują możliwość pobrania obrazu za darmo.

Jak korzystać z darmowych obrazów pobranych z sieci?

Serwisy udostępniające zdjęcia oraz grafikę za darmo, z których legalnie możemy ściągać pliki, dzielimy na trzy podstawowe grupy:

 • Udostępniane przez autorów w oparciu o działanie systemu Creative Commons Zero, co pozwala na korzystanie z dostępnych fotografii, grafik i ilustracji zarówno w celach prywatnych, jak i na potrzeby komercyjne.
 • Dostępne na licencjach Creative Commons, wśród których wyróżniamy pięć najważniejszych – CC BY, CC NC, CC SA, CC ND, CC 0. Creative Commons to międzynarodowa organizacja non-profit, która czynnie wspiera wolną kulturę, która zajmuje się zabezpieczaniem i regulacją praw autorskich. W zależności od rodzaju licencji korzystanie z pobranego zdjęcia lub grafiki może ograniczać się np. jedynie do wykorzystania go w celach prywatnych, bez możliwości modyfikowania obrazu. 
 • Znajdujące się w domenie publicznej – w tym wypadku prawa autorskie do fotografii wygasły (zazwyczaj ok. 70 lat od śmierci autora zdjęć), w związku z czym, istnieje możliwość ich dowolnego wykorzystania.

Bezpłatne zdjęcia w wysokiej rozdzielczości

Proces poszukiwania ładnych i estetycznych zdjęć dostępnych w wysokiej rozdzielczości bywa bardzo żmudny i czasochłonny. Nierzadko zdarza się tak, że strona oferująca darmowe fotografie, te wykonane w wysokiej rozdzielczości udostępnia swoim użytkownikom w zamian za dodatkową opłatą. W tym wypadku szczególną uwagę należy zwrócić również na zakres możliwości wykorzystania pobranych zdjęć. Poniżej przedstawiliśmy kilka najpopularniejszych i naszym zdaniem wyjątkowo wartościowych serwisów oferujących darmowe wysokiej jakości fotografie.

 • Unsplash – to nowoczesna platforma, ciesząca się dużym uznaniem wśród najbardziej wymagających użytkowników. Zastanawiasz się, co wyróżnia ją na tle konkurencyjnych witryn? Platforma ta w pewnym stopniu pełni funkcję serwisu społecznościowego, na którym to miłośnicy fotografii, zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści dzielą się swoimi pracami z innymi użytkownikami poprzez stworzenie własnego portfolio. Jak działa Unsplash? Obsługa strony jest banalnie prosta, użytkownicy po dokonaniu rejestracji i zalogowaniu się na swój profil mogą tworzyć własne kolekcje fotografii, ale nie tylko. Jak na serwis społecznościowy przystało, użytkownicy mogą śledzić profile innych pasjonatów fotografii, a także oceniać ich pracę poprzez kliknięcie na charakterystyczne serduszko. Jedną z największych zalet platformy jest rozmiar oraz jakość zdjęć. Bardzo często rozdzielczość dostępnych fotografii przekracza 7000 px. Co z pewnością ucieszy wszystkich przedsiębiorców, którzy poszukują zdjęć na firmową stronę internetową to fakt, iż można je pobierać bez konieczności dokonania rejestracji.
 • Fancy Crave – platforma ta cieszy się dużą sympatią wśród przedsiębiorców, którzy poszukują estetycznych zdjęć na potrzeby komercyjne.
 • New Old Stock – to świetne rozwiązanie w przypadku osób poszukujących oryginalnych zdjęć w stylu vintage. Znaleźć można tutaj całkiem sporą ilość czarnobiałych fotografii, ale nie tylko. New Old Stock to także niepowtarzalne zdjęcia wykonane aparatem Lomo, stare ilustracje oraz plakaty. Choć serwis ma wiele plusów, to nie możemy zapominać również o minusach. W tym przypadku należy pamiętać o tym, że zdjęcia można wykorzystywać jedynie do celów prywatnych, czyli np. możliwe jest ich udostępnienie na blogu lub w treści artykułu. 
 • Gratisography – serwis ten polecany jest w szczególności osobom, które poszukują gotowego fotomontażu (nietypowego obrazu fotograficznego powstałego z połączenia kilku różnych zdjęć) lub efektownych fotografii poddanych obróbce w wersji cyfrowej. Na Gratisography dostępne są zdjęcia znanych obiektów i zapierających dech w piersi malowniczych krajobrazów, a także fotografie w stylu HDR.
 • Pexels – to kolejna platforma udostępniająca swoim użytkownikom darmowe zdjęcia w bardzo dobrej jakości. Znajdujące się tutaj fotografie udostępniane są na zasadach otwartej licencji CCO, która pozwala na ich bezpieczne wykorzystanie zarówno w celach prywatnych, jak i komercyjnych.

Darmowe grafiki przez Internet

Przedsiębiorcy prowadzący firmowe strony internetowe oprócz estetycznych i tematycznych fotografii, poszukują także efektownej grafiki wektorowej, która przyciągnie uwagę potencjalnych użytkowników, a jednocześnie będzie spójna z daną branżą. Jeżeli chodzi o platformy oferujące bezpłatną i unikatową grafikę, to tutaj wyróżnić możemy przede wszystkim:

 • Freepik – to najczęściej odwiedzana strona przez osoby, które na co dzień pracują w Internecie – prowadzą bloga, sklep online lub firmową stronę internetową. Platforma ta cieszy się dużym uznaniem zarówno wśród prywatnych użytkowników, jak i firm. To, co wyróżnia ten serwis, to z pewnością bogata i różnorodna oferta ikon i grafiki wektorowej. Oprócz tego potencjalni użytkownicy znajdą tutaj także dużą ilość gotowych projektów, w tym między innymi projekty wizytówek, ulotek, plakatów, banerów reklamowych czy broszur informacyjnych do pobrania w formacie PSD. To jednak nie wszystko, początkujący przedsiębiorcy lub osoby przymierzające się do otworzenia własnej działalności gospodarczej skorzystać mogą również z gotowych logo, makiet (mock-upów) oraz wysokiej jakości zdjęć.
 • Free Vector – to jedna z najpopularniejszych stron internetowych, która udostępnia swoim użytkownikom ogromną ilość grafiki wektorowej. Osoby zainteresowane znajdą tutaj między innymi kolorowe ilustracje, etykiety oraz tapety. Pobranie grafiki nic nie kosztuje i co najważniejsze, to można bez żadnych obaw korzystać z niej na zasadzie otwartej licencji.
 • Noun Project – to nowoczesna platforma, która została stworzona głównie z myślą o wszystkich użytkownikach, którzy poszukują niepowtarzalnych ikon dostępnych w standardowym formacie png oraz svg. Dzięki temu, że ikony udostępniane są na licencji Creative Commons, to użytkownicy mogą wykorzystywać je również na potrzeby komercyjne.
 • Iconmonstr – jak sama nazwa wskazuje, odwiedzając tę platformę, bez problemu odnajdziemy tutaj odpowiednie ikony, które następnie będziemy mogli posłużyć się zarówno w celach prywatnych, jak i komercyjnych. Niestety jednym z minusów Iconmonstr jest fakt, iż ikon nie wolno wykorzystywać do tworzenia logo lub innych znaków firmowych.
 • Dry Icons – to kolejna propozycja strony z grafiką wektorową oraz estetycznie dopracowanymi ikonami. Podobnie, jak w przypadku platformy Free Vector użytkownicy znajdą tutaj całe mnóstwo różnorodnych ilustracji, ciekawych tapet, stylowych ikon oraz inspirujących tekstur.

1. Dlaczego warto umieszczać darmowe grafiki na stronie?

Dzięki darmowym grafikom będziemy mieć pewność, że nie naruszamy praw autorskich podczas posługiwania się grafikami w celach komercyjnych. Dzięki temu zabezpieczamy się przed potencjalnymi problemami natury prawnej i finansowej oraz ograniczamy ryzyko nadszarpnięcia wizerunku marki.

2. Czym jest Creative Commons Zero?

Autorzy czasami udostępniają grafiki na podstawie Creative Commons Zero. Oznacza to, że można je wykorzystywać zarówno w celach prywatnych, jak i komercyjnych.

3. Czym są zdjęcia znajdujące się w domenie publicznej?

Są to fotografie, które utraciły już jakiekolwiek prawa autorskie. Dzieje się tak najczęściej ok. 70 lat po śmierci autora. Można z nich swobodnie korzystać w celach komercyjnych.

4. Gdzie znajdziemy darmowe zdjęcia i grafiki?

Takich stron jest wiele. Warto zwrócić uwagę chociażby na: Unsplash, Fancy Crave, Pexels, Freepik czy Free Vector. Umożliwiają one darmowe korzystanie z treści tego typu.

Skomentuj

Inne ciekawe tematy

606 628 628