Spis treści:
W dzisiejszych czasach przedsiębiorcy chętnie korzystają z różnego rodzaju darmowych narzędzi marketingu internetowego, celem promowania własnej firmy w Internecie. W tym konkretnym przypadku warto rozpocząć od skonfigurowania wizytówki Google My Business, potocznie określanej jako Google Moja Firma. Do czego służy i jak krok po kroku przebiega proces konfigurowania wizytówki Google My Business? Odpowiedź znajdziesz poniżej.
Wizytówka Google My Business – do czego służy?
Google Moja Firma to niezwykle praktyczne narzędzie, dzięki któremu właściciele zarówno małych, jak i dużych firm mogą wpływać na to, jak ich marka prezentuje się w mapach oraz wynikach wyszukiwania Google. Korzystanie z narzędzia jest w pełni bezpłatne, a jeśli chodzi o samą jego obsługę, to nie powinna ona sprawić nikomu żadnych trudności.
W jakim celu stosuje się Google My Business? Otóż jest to jeden z najprostszych sposobów na szybkie poinformowanie użytkowników Internetu o lokalizacji i godzinach otwarcia naszej firmy. To jednak nie wszystko. Stworzenie wizytówki Google Moja Firma w dużym stopniu wpływa na zwiększenie widoczności marki w lokalnych wynikach wyszukiwania.
Jakie korzyści niesie ze sobą skonfigurowanie wizytówki Google Moja Firma?
O czym wspominaliśmy przed chwilą, dzięki wizytówce Google My Business firma będzie widoczna na pierwszej stronie wyników wyszukiwania oraz mapach Google, co jest niezwykle przydatne z punktu widzenia użytkowników Internetu, a przede wszystkim potencjalnych klientów.
Po wpisaniu nazwy danej firmy w wyszukiwarkę wizytówka Google Moja Firma będzie widoczna w prawym górnym rogu. Zainteresowani znajdą tam informacje dotyczące między innymi:
- Nazwa firmy.
- Lokalizacja przedsiębiorstwa na mapie.
- Zdjęcia.
- Oceny i opinie klientów.
- Krótki opis działalności.
- Dokładny adres.
- Godziny otwarcia firmy.
- Numer telefonu z opcją dzwonienia.
- Link do oficjalnej strony internetowej firmy.
W przypadku map Google nazwa firmy zostanie ukazana pod konkretnym adresem.
Poprawnie skonfigurowana wizytówka Google My Business, sprawi, że każda firma zostanie natychmiast zauważona w Internecie. Jak to zrobić? Od czego zacząć? O tym w dalszej części artykułu.
Konfiguracja wizytówki Google My Business – krok po kroku
Wbrew ogólnie panującym przekonaniom stworzenie wizytówki nie jest procesem aż tak bardzo skomplikowanym i czasochłonnym, jakby mogło nam się wydawać. Składa się on z dwóch etapów i trwa dosłownie kilka minut.
Pierwszy etap konfiguracji wizytówki Google Moja Firma
- Proces rozpoczyna się od wejścia na oficjalną stronę internetową wizytówki Google My Business, następnie należy kliknąć – “Zacznij teraz”, a potem “Rozpocznij”.
- Kolejny krok to wpisanie nazwy firmy. W tym wypadku warto zadbać o to, by nazwa była prosta i krótka, a co za tym idzie przyjazna dla wyszukiwarki Google. Dla przykładu – zamiast P.P.U.H. Marek Wiśniewski Przedsiębiorstwo oferujące usługi budowlano-remontowe, o wiele lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie nazwy Marek Wiśniewski – Usługi Budowlane. Dzięki temu Google właściwie skategoryzuje wizytówkę, wyświetlając ją we właściwych miejscach w Internecie.
- Następnie należy wskazać dokładny adres głównej siedziby firmy. Niezbędne będzie tutaj podanie danych dotyczących kraju, miasta, ulicy oraz kodu pocztowego.
- Po wpisaniu dokładnych danych firmy należy określić rodzaj działalności, jaki prowadzimy np. agencja reklamowa, księgarnia, drukarnia, pralnia.
- Kolejny krok to podanie numeru telefonu, który umożliwi klientom kontakt z firmą oraz linku przekierowującego na oficjalną stronę internetową firmy.
- Zakończeniem pierwszego etapu jest wybór odpowiedniego sposobu weryfikacji firmy. W większości przypadków kod weryfikacyjny wysyłany jest przez Google w postaci darmowej kartki, na adres wskazany w formularzu zgłoszeniowym. Kartka powinna dotrzeć do odbiorcy w przeciągu 14 dni. Posiadanie kodu jest niezbędne do rozpoczęcia drugiego etapu konfiguracji wizytówki Google My Business.
Drugi etap konfiguracji wizytówki Google Moja Firma
- W momencie, kiedy będziemy już w posiadaniu kodu weryfikacyjnego, to wówczas należy zalogować się do panelu wizytówki, po to, by następnie wpisać kod weryfikacyjny.
- Po zatwierdzeniu kodu możliwe jest uzupełnienie wszystkich ważnych informacji dotyczących charakteru prowadzonej działalności, godzin otwarcia firmy, adresu oficjalnej strony internetowej, zdjęć oraz innych danych, które miałby być widoczne na wyświetlanej wizytówce Google Moja Firma. Uzupełniając dane, należy kierować się tym, by informacje te były przede wszystkim użyteczne dla użytkowników i co najważniejsze na bieżąco aktualizowane. Optymalizacja wizytówki sprawi, że ta będzie częściej wyświetlana w wynikach wyszukiwania Google.
Wizytówka Google Moja Firma w wynikach wyszukiwania
W dalszym ciągu nie wszyscy przedsiębiorcy zdają sobie sprawę z tego, jak ogromny wpływ na promowanie firmy ma poprawnie skonfigurowana wizytówka Google My Business. Warto tutaj wspomnieć o tym, że wizytówka danej firmy wyświetlana jest również wtedy, kiedy potencjalni klienci poszukują firm z jednej branży, prowadzących podobny profil działalności.
Zastanawiasz się, jakimi czynnikami w tym wypadku kieruje się wyszukiwarka Google? Na podstawie wpisanego przez użytkownika zapytania algorytm Google skupia swoją uwagę na:
- Trafności – czyli dopasowaniu takiej wizytówki, która będzie stanowiła jak najtrafniejszą odpowiedź na wprowadzone zapytanie użytkownika. Dlatego tak bardzo istotne jest systematyczne aktualizowanie i uzupełnianie informacji dotyczących prowadzonej działalności.
- Odległości – w tym wypadku wyniki wyszukiwania dobierane są pod kątem odległości od użytkownika. Co w sytuacji, kiedy szukana fraza nie będzie zawierała informacji o preferowanej lokalizacji? Wówczas Google automatycznie dopasuje odpowiednie wyniki na postawie np. ostatnich danych logowania się użytkownika na konto Gmail.
- Popularność – największe szanse na wyświetlenie mają wizytówki firm, które wzbudzają całkiem spore zainteresowanie w sieci. Im więcej pozytywnych opinii, artykułów sponsorowanych i linków zewnętrznych tym lepiej! Algorytm Google dobiera wizytówki, dokonując analizy informacji dostępnych w Internecie.
Przedsiębiorcy, który rozważają możliwość stworzenia własnej wizytówki Google Moja Firma, muszą liczyć się z tym, że jednocześnie wyrażają oni zgodę na wystawianie opinii oraz komentarzy przez klientów, zarówno tych usatysfakcjonowanych, jak i nie do końca zadowolonych z oferowanych usług. Niezwykle korzystnym rozwiązaniem, które pozytywnie przekłada się na budowanie zaufania wśród konsumentów, jest udzielanie odpowiedzi na każdy pozostawiony komentarz – niezależnie od tego, czy był on pozytywny, czy też negatywny.
Warto wiedzieć również o tym, że firmy posiadające dużą ilość przychylnych opinii wystawionych z jednego i tego samego adresu IP, są stosownie karane, dzięki temu użytkownicy mają pewność, że opinie są rzetelne i wydały osoby, które rzeczywiście korzystały z usług danej firmy.
1. Czym jest wizytówka Google Moja Firma?
Jest to narzędzie, dzięki któremu różnej wielkości firmy mogą wpływać na to, jak są postrzegane w wyszukiwarce Google. Wizytówka Google jest bardzo łatwa w obsłudze i przydatna.
2. Dlaczego warto skonfigurować Wizytówkę Google?
Ponieważ dzięki niej nasza firma może być dużo bardziej widoczna w wyszukiwarce. Wizytówka Google jest widoczna zwykle w prawym górnym rogu ekranu i nie sposób jej przegapić.
3. Jakie informacje zawiera wizytówka Google Moja Firma?
Jest ich mnóstwo, a wszystkie są dostępne dla potencjalnych klientów. Warto wymienić między innymi nazwę firmy, lokalizację, numer telefonu, adres, opis działalności czy godziny otwarcia.
4. Jakie algorytmy odpowiadają za wyświetlanie wizytówki?
Google zwraca uwagę między innymi na trafność wyszukiwania, odległość klienta od firmy oraz jej popularność. Na tej podstawie określa, które firmy powinny się wyświetlać jako pierwsze.