Strona główna Darmowe porady SEO Jak optymalizować zdjęcia na stronie?

Jak optymalizować zdjęcia na stronie?

Autor InClick

Umieszczając fotografie na witrynie, powinieneś pamiętać o SEO. Dzięki odpowiedniemu podejściu możesz spowodować, że strona będzie lepiej widoczna w wynikach wyszukiwania Google. Ponadto zdjęcia mają wpływ na szybkość ładowania się witryny, co z jednej strony jest czynnikiem rankingowym, a z drugiej ma wpływ na konwersję. Jak optymalizować pliki graficzne na stronie?

Optymalizacja zdjęć na stronie – dlaczego warto?

Wielu właścicieli witryn w dalszym ciągu nie przywiązuje uwagi do wyników Google Grafika. Myśląc o SEO, biorą pod uwagę wyłącznie standardowe, tekstowe wyniki wyszukiwania, a tymczasem w rezultatach graficznych drzemie ogromny potencjał i część użytkowników Google rozpoczyna poszukiwania właśnie tam. Kiedy? Załóżmy, że szukasz firanki do kuchni, ale nie wiesz jeszcze, jaki to ma być produkt, nie znasz nazwy i marki i potrzebujesz ciekawych propozycji. W tym przypadku interesuje Cię przede wszystkim wygląd produktu, a w Google Grafika dostajesz od razu propozycje ze zdjęciami. Inny przykład – szukasz sukni wieczorowej. Wysyłając takie zapytanie do Google Grafika, zobaczysz produkty z różnych sklepów, bez konieczności wchodzenia do nich i przeglądania danej kategorii. Od razu może przejść do interesującej Cię sukni.

Jeśli prowadzisz stronę WWW i chcesz, aby Twoje zdjęcia pojawiały się na wysokich pozycjach w wynikach wyszukiwania, to oczywiście musisz podjąć odpowiednie działania optymalizacyjne. Google daje Ci możliwość obserwowania, jak często Twoja witryna wyświetla się internautom w tych wynikach. Jeśli chcesz to sprawdzić, to zaloguj się do Google Search Console i przejdź do zakładki „Skuteczność”. Następnie zmień typ wyszukiwania na „Grafika”.

Tutaj możesz się dowiedzieć, ile razy internauci odwiedzili Twoją witrynę po wysłaniu zapytania do Google Grafika, a także po jakich frazach to nastąpiło. Jeśli dotąd nie robiłeś żadnej optymalizacji zdjęć na stronie, to oznacza, że możesz zwiększyć w ten sposób ruch, ale też wiele zależy od tego, jakiej branży, jakiej tematyki dotyczy serwis. Google w pewien sposób zwraca uwagę internautów na Google Grafika poprzez umieszczanie w standardowych wynikach wyszukiwania zdjęć z tych wyników.

Oto korzyści, jakie możesz odnieść, optymalizując zdjęcia pod SEO na stronie:

 • Większa widoczność w Google Grafika – teoretycznie nawet niezoptymalizowane zdjęcia mogą pojawiać się na wysokich pozycjach, ale dobrym krokiem jest zadbanie o dostosowanie plików do wymagań algorytmu Google, aby pozyskiwać ruch z tego źródła.
 • Wyższa konwersja – korzystający z Google Grafika często są na etapie poszukiwania produktu, który chcą kupić. Tzn. wiedzą, że potrzebują np. sukienki do pracy, ale jeszcze nie mają pomysłu, jaka powinna ona być. Dlatego optymalizacja zdjęć jest niezbędna choćby w branży modowej, gdzie przecież kupujemy przede wszystkim na podstawie tego, co widzimy. Przekierowania z Google Grafika mogą w takich działalnościach przekładać się na klientów.
 • Poprawisz szybkość ładowania strony – możesz zachować wysoką jakość zdjęć, a mimo to zmniejszyć zajmowane przez nie miejsce na serwerze. Szybkość ładowania witryny jest kolejnym argumentem, który wpływa na konwersję. Według KISSmetrics każda dodatkowa sekunda czasu ładowania zmniejsza tę konwersję o 7 proc. Optymalizacja plików graficznych jest jednym z czynników, które mogą poprawić tę sytuację na Twojej stronie.

Źródło: https://neilpatel.com/blog/loading-time/

Optymalizacja zdjęć na stronie – ważne zasady

Wiesz już, jak ważna jest optymalizacja plików graficznych i co możesz dzięki temu zyskać. Pytanie jednak: co powinieneś zrobić, aby cieszyć się większą widocznością swoich zdjęć w Google Grafika? Zwróć uwagę na co najmniej kilka kwestii.

Nazwa pliku

Bardzo często w sieci możesz spotkać się z plikami graficznymi, których nazwa składa się z ciągu przypadkowych znaków, np. dqwdasdas.jpg. To nie jest dobry wybór. Załóżmy, że na zdjęciu znajduje się lodówka Bosch, model BX1213. W takim przypadku nazwij ten plik np. lodowka-bosch-bx1213.jpg. Zwróć przy tym uwagę na następujące kwestie:

 • Nie używaj polskich znaków dialektycznych – w słowie lodówka w nazwie pliku nie pojawiło się „ó”.
 • Poszczególne słowa rozdzielaj łącznikiem, tj. znakiem „-„ – możesz spotkać się z informacją, że jest to myślnik, ale to nie jest prawda. Myślnik wygląd tak „—„ i nie jest znakiem wewnątrzwyrazowym.
 • Nie używaj bardzo długich nazw, np. składających się z wielu słów kluczowych.
 • Niech nazwa pliku sugeruje, co się znajduje na zdjęciu.
 • Nie stosuj bardzo podobnego nazewnictwa, które niczego nie sugeruje, np. lodowka-bosch1.jpg, lodowka-bosch2.jpg itd.

Atrybut ALT

Ważnym czynnikiem rankingowym jest ALT, czyli alternatywny opis zdjęcia. Nie ma on żadnego znaczenia dla użytkownika, natomiast jest istotny dla algorytmu Google, gdyż dzięki temu może on łatwiej zrozumieć, co znajduje się na fotografii. Zawartość znacznika ALT wyświetli się internaucie wtedy, gdy z pewnych przyczyn na stronie nie pokaże się zdjęcie.

Oczywiście również i w tym przypadku powinieneś przestrzegać kilku ważnych zasad, aby opis alternatywny rzeczywiście przysłużył się widoczności Twojej witryny w Google. Oto istotne reguły:

 • Niech zawartość znacznika ALT zawiera opis tego, co znajduje się na zdjęciu.
 • W treści umieść najważniejsze dla danego contentu słowo kluczowe.
 • Nie upychaj słów kluczowych.

Kod HTML obrazka z prawidłowo dodanym znacznikiem ALT wygląda następująco:

<img src=”http://twojastrona.pl/lodowka-bosch-BX1213.jpg” alt=”Lodówka Bosch model BX1213” />.

Tytuł zdjęcia

Kolejnym krokiem w optymalizacji fotografii jest dodanie title. Ta treść najczęściej wyświetla się użytkownikowi po ustawieniu kursora myszy na zdjęciu.

Źródło: https://okiemturysty.pl/zoo-w-krakowie/

W przypadku tego elementu pamiętaj o tym, że:

 • Title powinno opisywać, co znajduje się na zdjęciu.
 • Nie używaj takiej samej treści w title, co w znaczniku ALT czy w nazwie pliku.
 • Nie upychaj słów kluczowych.

Przykładowy kod HTML zdjęcia z tagiem title wygląda następująco:

<img src=”http://twojastrona.pl/lodowka-bosch-BX1213.jpg” alt=”Lodówka Bosch model BX1213” title=”Opis i specyfikacja lodówki Bosch model BX1213” />.

Optymalizacja rozmiarów plików graficznych

Strona internetowa nie jest dobrym miejscem do umieszczania plików, które zajmują po kilkanaście MB powierzchni. Koniecznie powinieneś zmniejszyć ich rozmiar, co nie oznacza, że mają one być niskiej jakości. W celu sprawdzenia, czy pliki graficzne wymagają optymalizacji, skorzystaj z narzędzia PageSpeed Insights. Sprawdź dany adres URL – podstronę czy stronę główną. Zwróć uwagę na zawartość następujących zakładek:

 • „Odłóż ładowanie obrazów poza ekranem”,
 • „Zmień rozmiar obrazów”,
 • „Wyświetlaj obrazy w formatach nowej generacji”.

Jeżeli na Twojej stronie wszystko jest pod tym względem w porządku, to elementy te wyświetlać się  będą wśród zaliczonych audytów.

Jeśli jednak pojawią się wskazówki, to weź pod uwagę ich wdrożenie. Oto, co one oznaczają:

 • „Odłóż ładowanie obrazów poza ekranem” – chodzi tutaj o wprowadzenie mechanizmu lazy load, który polega na tym, że użytkownikowi ładują się wyłącznie te zasoby, które aktualnie widzi na swoim urządzeniu, a wraz z przewijaniem witryny ładować się będą kolejne.
 • „Zmień rozmiar obrazów” – narzędzie wskazuje pliki graficzne, które wpływają na spowolnienie ładowania witryny. Rozmiar tych plików warto zmniejszyć.
 • „Wyświetlaj obrazy w formatach nowej generacji” – opcja ta określa, w przypadku których plików warto zastosować format JPEG 2000, JPEG XR lub WebP.

Jak zmniejszyć rozmiar zdjęć na stronie? Jeśli korzystasz z systemu WordPress, to możesz użyć wielu wtyczek, które wykonają to automatycznie. Niestety, ale większość takich rozwiązań jest płatnych, tzn. dostępne są ich darmowe wersje, ale z ograniczeniem pod względem maksymalnej liczby plików miesięcznie czy liczby uploadowanych MB. Takie przykładowe rozwiązania to Smush, Imagify czy ShortPixel. Za ich pomocą zdjęcia, które będziesz dodawać do mediów będą automatycznie optymalizowane.

Podsumowanie – optymalizacja zdjęć

Dzięki optymalizacji plików graficznych na stronie możesz zwiększyć ich widoczność w Google, przyspieszyć ładowanie witryny, podwyższyć konwersję i uzyskać dodatkowy ruch w serwisie. Dlatego zdecydowanie warto poświęcić czas na takie działania.

Skomentuj

Inne ciekawe tematy

606 628 628